ایموبلایزر چیست؟

ایموبلایزر یکی از تکنولوژی‌های حیاتی در زمینه امنیت خودروها محسوب می‌شود. این سیستم‌ به عنوان یک پوشش حیاتی در برابر سرقت خودروها عمل می‌کند. ایموبلایزر خودرو یک سیستم امنیتی الکترونیک است که از روشن شدن خودرو بدون استفاده از سوئیچ اصلی آن جلوگیری می‌کند. این سیستم با ایجاد یک کد امنیتی در سوئیج ماشین و مقایسه آن با کدی که در ECU ماشین ذخیره شده است، از سرقت خودرو جلوگیری می‌کند. در این مقاله، به بررسی این سوال که ایموبلایزر چیست و پرداختن به اجزاء اصلی ایموبلایزر، عملکرد و اهمیت آن در حفاظت از خودروها در برابر سارقین می‌پردازیم.

طرز کار ایموبلایزر چیست و چه اجزائی دارد

برای اینکه متوجه بشویم که ایموبلایزر چیست، باید ابتدا اجزای آن را به صورت کلی بدانیم و بعد نحوه عملکرد آن را در خودرو دریابیم.

اجزای مهم ایموبلایزر

  • سوئیچ خودرو: این سوئیچ دارای یک کد امنیتی خاص است که با کدی که در ECU خودرو ذخیره شده است مطابقت دارد.
  • ECU خودرو: این واحد کنترل مرکزی خودرو است که کد امنیتی سوئیچ خودرو را بررسی می‌کند.
  • آنتن ایموبلایزر: این آنتن کد امنیتی سوئیچ خودرو را دریافت می‌کند و آن را به ECU خودرو ارسال می‌کند.

عملکرد ایموبلایزر

هنگامی که سوئیچ خودرو برای استارت در جای خود قرار می‌گیرد، آنتن ایموبلایزر کد امنیتی سوئیچ را دریافت می‌کند و آن را به ECU خودرو ارسال می‌کند. ECU خودرو این کد را با کدی که در حافظه خود ذخیره شده است مقایسه می‌کند. اگر کدها مطابقت داشته باشند، ECU خودرو اجازه روشن شدن موتور را صادر می‌کند. در غیر این صورت، موتور روشن نمی‌شود.

اهمیت ایموبلایزر

استفاده از ایموبلایزر در ماشین‌ها اهمیت بسیار زیادی در جلوگیری از سرقت دارد. این تکنولوژی امنیتی نه تنها موجب محدود کردن دسترسی به خودرو برای افراد غیرمجاز می‌شود؛ بلکه باعث راحتی خیال کاربر نسبت به عدم سرقت خودرو هم می‌شود. در واقع، ایموبلایزر به عنوان یک محافظ الکترونیکی قابل اعتماد در جلوگیری از سرقت خودروها عمل می‌کند و به عنوان یک لایه امنیتی اضافی به سیستم‌های معمولی قفل‌ها و ایمنی خودرو اضافه می‌شود.

باید بدانید که در صورت خرابی ایموبلایزر خودروی شما روشن نمی‌شود و باید یک سوئیچ تازه برای خود تهیه کنید که با کد ایموبلایزر ماشین شما مطابقت پیدا کند. ساخت و راه اندازی ایموبلایزر پیچیده نیست. فقط کافی است برای ساخت سوئیچ خودرو با کلید برتر تماس بگیرید. متخصصین باتجربه ما بلافاصله هماهنگی اولیه را با شما انجام می‌دهند و با دریافت کد مخصوص خودروی شما، سوئیچ خودرو را می‌سازند و به شما تحویل می‌دهند.

در پایان امیدواریم که به سوال کلی در مورد اینکه ایموبلایزر چیست پاسخ داده باشیم.

آیا ماشین شما ایموبلایزر دارد؟

غالب ماشین‌های ایرانی که پیش از سال‌های 1384 فاقد ایموبلایز هستند ولی از حدود سال 1386 به بعد تولیدکنندگان خودرو در ایران موظف شدند که از این فن آوری در سوئیچ ماشیت استفاده کنند. به عنوان نمونه شرکت سایپا از حدو سال 1386 در تمامی تولیدات خود از این فن آوری استفاده کرده و ماشین‌های تیبا، ساینا سابرینا و … داری ایموبلیزر می‌باشند. شرکت ایران خودرو هم همانند رقیب خود از این فن آوری در سیستم سوئیچ ماشین‌های خود مثل پژو 206، پژو 405، سمند، ال90 و سایر محصولات استفاده کرده و می‌توانید مطمئن باشید که امروزه این تولیدات دارای قطعه ایموبلایزر در ماشین‌های خود هستند. در ماشین‌های خارجی هم از حدود سال 1998 این فن آوری در محصولات خارجی مرسوم شده و امروزه یک ویژگی بدیهی و طبیعی در این خودروها می‌باشد. در کل فهمیدن اینکه یک ماشین ایموبلایزر دارد یا نه با یک جستجو در اینترنت به سادگی مشخص می‌شود.

نکته مهم این است که این فن آوری از زمان حدودی گفته شده در بالا در ماشین‌های صفر وجود دارد و اگر شما خودروی دست دومی خریده‌اید باید توجه داشته باشید که ممکن است سیستم ایموبلایزر توسط مالک قبلی از روی سوئیچ حذف یا غیرفعال شده باشد. در برخی موارد هم ممکن است ایموبلایزری غیر از شرکت سازنده روی آن نصب شده باشد. برای اینکه از وضعیت ایموبلایزر خود مطمئن شوید باید پیش از خرید ماشین دست دوم سیستم سوئیچ آن را به یک متخصص نشان دهید تا از هزینه‌های اضافی برای خود پرهیز کرده باشید. برای دریافت این اطلاعات می‌توانید روی همکاران فنی ما در کلید برتر حساب کنید. کافیست با ما تماس بگیرید.

در پایان امیدواریم که به سوال کلی در مورد اینکه ایموبلایزر چیست پاسخ داده باشیم.

ایموبلایزر چیست